Вести

Дали здравјето станува бизнис?

Фајзер очекува годишен приход од 54 милијарди долари од вакцината и таблетите против Ковид-19

Американскиот фармацевтски гигант Фајзер ги потврди проценките за годишните приходи од вакцината и таблетите против Ковид-19, првпат откако се пуштени во продажба.

Компанијата соопшти дека очекува 22 милијарди долари од продажбата на антивирусните апчиња Паксловид оваа година. Досега истакнаа дека оваа проценка се заснова само на мал дел од нивните производствени капацитети годинава.

Приходите од вакцината што ја изработија во соработка со германскиот БиоНТек треба да изнесуваат 32 милијарди долари, согласно сегашната прогноза.

Тие благо ја намалија прогнозата за овогодинешната приспособена добивка, од 6,35 до 6,55 – на 6,25 до 6,45 долари по акција, поради трошоците за аквизиции и клучните плаќања. Нивно вклучување во прогнозите од повеќе фармацевтски компании побарала Американската комисија за хартии од вредност.

Извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла ја истакна зголемената побарувачка за Паксловид во САД во изминатиот период, јавува Телма.

Човештвото стигна до момент кога приватни компании во сопственост на неколку лица почнуваат јавно да се фалат дека заработуваат огромни суми на пари во има на здравјето на луѓето, ова покажува колку сме уназадени и колку овој системот не турка во бездна. Државите стануваат немоќни да се грижат за своите граѓани и стануваат слуги на големите пари кои ги врти оваа индустрија, да се надерваме дека разумот и човечноста конечно ќе надвладее.

Тагови

Поврзани вести