Свет

Во Италија срушен европскиот рекорд според количината на врнежи од дожд

Големото невреме во Италија предизвикало нов европски рекорд во количина на врнежи од дожд, а 740,6 мм дожд заврнале во само 12 часа нас Росилионеа во Џенова на 4 октомври. Вториот рекорд, остварен на 30 километри западно, Каиро Монтеноте доживеа потоп од 496 мм дожд во само шест часа.

Над просечните температури, богатиот медитерански воздух полн со влага и напредниот систем на низок притисок помогнале во развојот на невремето проследено со грмежи во поголемиот дел на Италија. Количините на дожд предизвикале влечишта, оштетени полиња и блокирани патишта.

Имено, 14 лица загинале, а повеќе од 1.000 куќи биле оштетени откако тропскиот циклон Шахин ги погоди деловите на североисточниот Оман на 3 октомври. Шахин донесе 369 мм дожд во Ал-Кабуру, а 200 мм во главниот град на Оман, Мускат.

Шахин е првиот циклон кој тргнал кон овој правец од 1890 година, а се очекува операцијата за чистење да чини 100 милиони долари откако Шахин предизвика невремиња, поплави, влечишта и преплавени брани.

Во саботата, тајфунот Лионрок ги погоди северните делови на Јужното кинеско море со сериозни дождови и силен ветер. Властите во Хонг Конг го издале својот трет најголем сигнал за невреме – број 8, во 6:40 наутро по локално време, што е присилно гаснење на транспортните мрежи, канцеларии и училишта.

Тагови

Поврзани вести