Македонија

Во автобусот имало канистри со гориво, а поминал 350 километри за само 4 часа

Автобусот изгубил контрола откако пукнала предната десна гума, дошло до излевање гориво, и бидејќи функционирало греењето во автобусот, избувнал пожар. 

Пожарот избувнал во предниот дел на автобусот, бидејќи задниот дел од возилото е зачуван, тврди Васко Пиргов, експерт за мотори со внатрешно согорување, кој меѓу првите пристигнал на местото на несреќата во Бугарија, каде што изгоре македонски автобус.

Пиргов вели дека возачот очигледно имал канистри полни со гориво, веројатно дизел, покрај предните седишта, што предизвикало експлозија и автобусот се запалил.

Друг експерт за бугарските медиуми изјави дека возачот поминал 350 километри од турската граница до местото на несреќата за само четири часа, правејќи една пауза во текот на ноќта, што укажува на тоа дека патувал со голема брзина.

Очевидци за последните минути од несреќата – како се спасија седум патници од автобусот

На автопатот Струма кај Перник загинаа 45 македонски туристи, меѓу кои 12 деца. Најмладите патници во автобусот се близначиња кои имале по четири години, додека најстариот е на 63-годишна возраст.

Лулзим Сулејмани од Прешево седел на претпоследното седиште во автобусот кој во понеделникот од Истанбул тргнал на пат кон Скопје. Кога се случила катастрофалната несреќа во Бугарија, тој бил буден и свесен за се што се случува околу него. Кога возилото почнало да гори успеал да го скрши страничното стакло на автобусот, ја испружил раката и ја повлекол со себе својата свршеница од Куманово, која не можела да оди, поради повреда на нозете. За последните мигови од несреќата во која загинаа 45 патници од земјава, тој сведочеше пред истражните органи во Бугарија.

Сулејмани кажал дека прво се слушнал удар во банкината, па потоа експлозија, најверојатно од гумата, по што пожарот започнал брзо да се шири од предниот дел. И покрај тоа што бил повреден, тој им помагал и на неколкумина други патници што побрзо да излезат од опожарениот автобус.

Сулејмани е единствениот српски државјанин кој бил во запалениот автобус. Тој е еден од седуммината коишто ја преживеаја несреќата. Српскиот амбасадор во Бугарија, Жељко Јовиќ, објави дека го посетил во болница Сулејмани, кој утрово бил повреден во страотната автобуска несреќа во Бугарија. „И покрај повредата, помогна во евакуацијата на патниците! Добро се чувствува, редовно ќе го посетуваме“, соопшти српската амбасада на Твитер.

Меѓу повредените коишто се хоспитализирани во Бугарија има и семејство, како и нивната 16-годишна ќерка. Повредените не се во животна опасност, но се во тешка состојба и се сместени во клиниката за изгореници. Една од жртвите има повреда на ногата. Министерството за надворешни работи по официјална потврда од надлежните институции на Бугарија, го објави идентитетот на повредените во автобуската несреќа на автопатот „Струма“, близу Софија. Тие се хоспитализирани во софиската државна болница „Пирогов“. Покрај Сулејмани и неговата девојка Медина Љутвиј, со повреди се здобиле и Ебип Пајазитовски (1972), Ѓула Јашаровска (1972), Зулејха Јашаровска (2005), Минир Јашаровски (1971), како и Орхан Алити (1976), државјанин на Белгија.

Мајка ја загуби ќерка си 

Обвинителката за организиран криминал и корупција Вилма Русковска, во изјава за сдк.мк по враќањето од Бугарја вели дека од целата несреќа и тага најтешкиот момент го доживеала во болницата, каде што се сместени единствените седум преживеани патници од вкупно 52 во автобусот што изгоре изутрина во Бугарија. Таа во посета на преживеаните била со Државниот обвинител Љубомир Јовески.

„Преживеаните ги затекнавме свесни, но во шок. Се претставивме дека сме од Македонија, пробавме да поразговаравме. Едниот преживеан кажа дека автобусот удрил првин со десната страна во банкината, па потоа во левата. Потоа во секунда избил пожар. Токму тој го скршил стаклото и така се спасиле седум души“, раскажува Русковска.

Човекот што го скршил стаклото се спасил, но член од семејството со кого биле во Истанбул, не успеал да излезе. Изгорел. Меѓу преживеаните, во шок и траума лежела во болницата жена која во тешката сообраќајна несреќа ја изгубила својата ќерка.

Дванаесет деца меѓу жртвите 

На автопатот Струма загинаа 45 македонски туристи, меѓу кои 12 деца, кои што се враќале во Скопје по патување во Истанбул. Најмладите патници во автобусот се близначиња кои имале по четири години, додека најстариот е на 63-годишна возраст. Повеќето од патниците се родени помеѓу 1971 и 2004 година.

Градоначалникот на Општина Студеничани Азем Садику изјави дека од вкупниот број на загинатите околу 20 лица се од населените места од оваа општина. „Цело едно семејство: една мајка со четири деца и другата снаа со две деца се со потекло од селото Моране. Друга причина што сме тажни и што немаме зборови како да ја искажеме нашата жалост е што загина нашиот колега матичар кој што работи во Службата за матична евиденција во Скопје, и неговата сопруга. Имаме и учителка од училиштето „Наим Фрашери“ од Студеничани, која исто така загина со малолетно дете. Има загинати и од Долно Количани“, рече Садику.

И пет ученици од основното училиште „Исмаил Ќемали“ во скопската Општина Чаир се меѓу 45-те загинати загинатите во автобуската несреќа во Бугарија.

Животот го загуби и 27- годишниот Газменд Укали од Кичево и неговата вереница 23- годишната Албина Белули од Тетово. Газменд беше дел од кабинетот на градоначалникот на Кичево, Фатмир Дехари, а во петокот го славел својот 27-ми роденден во Истанбул, јавува дојче веле.

Втор ден жалост за жртвите од автобуската несреќа

Во Македонија денеска е втор ден на жалост по сообраќајната несреќа на македонскиот автобус во која вчера на автопатот „Струма“ во Бугарија загинаа 45 патници, а седум се повредени.

Владата вчера прогласи тридневна жалост на територијата на целата држава за жртвите од трагичната сообраќајна несреќа во Бугарија.

За време на деновите на жалост државното знаме на сите институции, како и на дипломатските претставништва на земјава во странство, се истакнати на половина копје, а одложени се сите јавни настани.

Тагови

Поврзани вести