Свет

Во Австралија кенгурите уживаат во снегот!

Во Австралија падна снег што е многу необично и покрај тоа што кај нив официјално е зима.

Сепак изгледа дека тоа не им направи проблем на кенгурите.

Студен бран ја погоди Австралија кои донесе снег и ветрови.Метеоролозите им советуваат на граѓаните да останат дома и да бидат подалеку од речни и морски патишта.

Снегот падна и во Нов Јужен Велс, Викторија и Канбера. Најмногу му се израдуваа децата, а на социјалните мрежи се појавија и снимки од кенгури кои весело скокаат низ снегот.

 

Тагови

Поврзани вести