Живот

Природни органски методи за одржување на вашата градина

На убавите цвеќиња и убавата градина потребна им е многу грижа. Денес, во земјоделските аптеки, можете да најдете сè. Од брзорастечки препарати и прскави спрејови до стимуланси на свежи растенија. Но, ако ги користите, ризикувате! Покрај цвеќето, можете да се труете и сами. Затоа, препорачуваме да користите само природни, органски методи во вашата градина. Еве неколку од нив:

1. Леб квасец за раскошен раст на цвеќето. Квасецот е промотор на раст и извор на корисни бактерии. Исто така, исхраната со квасец го активира формирањето на корени. Растворете 250 гр квасец во 1 литар вода за леб. Пред хранење, добро протресете и разредете до 10 литри.

2. Пепел од дрво за убава трева. Пепелот од каминот, шпоретот од дрво, па дури и пепелта од скара не треба да се фрлаат. Тие содржат многу хранливи состојки корисни за секаков вид растенија. Пепелта помешана со мешавина од почва е идеална за убав тревник. Само распространете го рамномерно во градината.

ВНИМАНИЕ: Не хранете ги растенијата со пепел што претпочитаат кисела почва – азалеа, лубеница, хмељ, боровинки, ротквици, рододендрон…

3. Лушпа од лути пиперки. Во 1 литар вода се варат 60 минути 60 грама сушени лути пиперки. Откако ќе се излади испрскајте ги растенијата. За растителни штетници, лушпа од лисја од тутун и вода со сапуница се исто така ефикасни.

4. Лушпата од лук е идеална за цветовите на розите. Лукот е разноврсно средство за борба против сите видови цветни штетници. Зовријте од лушппата од лукот во водата, а кога ќе се олади, испрскајте ги растенијата во градината.

5. Парчиња лушпи од јајца за спектакуларни цвеќиња. Измешајте ги лушпите со домашен компост (ако немате, можете со обична почва) и со мешавината, посипете го дворот. Така ќе имате убави цвеќиња.

6. Талог од кафе за брз раст на растенијата. Растворете го остатокот од кафе во вода и измешајте со малку почва. Истурете го добиениот раствор најдобро кога ќе ги садите растенијата. Талогот од кафе е исто така корисен за внатрешните растенија. Едноставно не претерувајте за да немате спротивен ефект.

7. Вода од варени компири против плевелите. Истурете врз непотребните билки со него. Говедското месо со компир ќе ги замори корените и зовриената вода ќе ги уништи непотребните треви.

Тагови

Поврзани вести