Храна

Лошите навики за појадок што му штетат на здравјето

Кога станува збор за јадењето, појадокот е шампион. Наместо да се „зграби нешто на брзање“, дајте му го на овој оброк вниманието што го заслужува.

Еве четири работи што се препорачуваат за време на вашиот најважен оброк.

Прескокнување на појадокот

Веројатно сте знаеле за ова, но еве појаснување зошто. Редовниот појадок помага да се реактивира вашиот метаболизам откако ќе се забави за време на спиењето.

Не само тоа, појадокот е исто така многу важен инструмент за одржување тежина. Затоа нутриционистите советуваат вашиот ручек да не ви биде прв оброк.

Јадете здрав оброк на почетокот на денот што ќе ја одржи вашата енергија, нормална функција на мозокот и тежина.

Ако вежбате наутро, јадете мала ужина пред да одите на тренингот. Откако ќе завршите со тренингот, ќе појадувате помеѓу 30 минути и два часа, а тоа се храна богата со протеини и јаглени хидрати.

Малку влакна и протеини

Наместо да земете тесто преполно со шеќер и повторно ќе бидете гладни, многу брзо, се препорачува појадок што содржи многу растителни влакна и протеини.

Ваквиот оброк сигурно ќе ве засити до следниот оброк. Овесна каша со јогурт, омлет со зеленчук и сирење или житарки со овошје и млеко е само еден пример за појадок.

Премногу кофеин

Докажано е дека шолја кафе на ден може да направи многу за вашето тело (намалување на ризикот од заболувања и подобрување на концентрацијата), но не треба да претерате.

Обидете се да не пиете повеќе од две шолји кафе на ден, што ќе ви помогне да не се чувствувате нервозни и вознемирени, а во исто време да го намалите ризикот од висок крвен притисок.

Ако пиете две шолји кафе пред појадок, обидете се да ја замените другата со шолја зелен чај, полн со антиоксиданти.

Тагови

Поврзани вести